Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Izrešetan sa šest metaka * Poslije pucnjave Drešaj u bjekstvu * Od firme imaju samo natpis * Kad uklone kritičare, uzalud tehnička vlada * Putin: Bilo bi bolje da ne dolazi do sukoba * Vučić: Tražiću pomoć od Amerikanaca za ukidanje taksi * Pozajmili 1,1 milijardu, na dug otišlo 700 miliona eura
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 07-06-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Joanikije, episkop budimljansko-nikšićki:
– Svetinje ćemo braniti golim životima.

Vic Dana :)

Bio student Crnogorac na nekoj sahrani pa onako usput čita natpise na spomenicima: dipl. inž. taj i taj, dipl. ekonomista taj i taj, dipl. pravnik taj i taj. Posle nekog vremena, sav tužan, kaže prijatelju do sebe:
– A, kad ja umrem, meni će pisati: Uhvatio uslov za treću godinu!


Donio pijetao nojevo jaje pred
kokoške, pa kaže:
– Dame, nije da vam nešto zamjeram, ali vidite kako se to radi u inostranstvu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

 
Regioni - datum: 2019-06-06 U ROŽAJAMA ODRŽANA JAVNA DEBATA NA TEMU IMOVINSKIH PRAVA NJEŽNJIJEG POLA U CRNOJJ GORI
Sa debate u Rožajama Odriču se nasledstva zbog porodičnih odnosa Tužno je da žene i u rodu i u domu toliko ulože sebe, ali će umrijeti bez svojeg parčeta imovine. Naravno da to nije ljudski, ni pravedno, ni zakonski – konstatovala je Ljiljana Raičević
Dan - novi portal
ROŽAJE – U organizaciji NVO „Sigurna ženska kuća” u Rožajama je održana javna debata na temu imovinskih prava žena u Crnoj Gori.

Prema riječima Ljiljane Raičević, predsjednice NVO „Sigurna ženska kuća”, cilj projekta je podizanje svijesti žena o pravima koja su im zakonom zagarantovana.

-Žene u Crnoj Gori se odriču prava na nasledstvo u korist muških članova porodice iako po zakonu imaju ista prava kao i njihova braća. Žene se uglavnom odriču nasledstva zbog muškaraca u svojoj familiji. Kod nas dolaze žene koje praktično nemaju ništa, iako zapravo imaju dosta veliku imovinu koju su stvorile zajedničkim radom. Među tim ženama ima onih koje su na svoja imena podizale kredite da bi sagradile kuće, a radile su i na imanjima. U „Sigurnu žensku kuću” dolaze i žene iz bogatih familija, ali im nikada nije palo na pamet da traže ono što im zakonom pripada, kao ni njihovim roditeljima da im daju taj dio – kazala je Raičevićeva, ističući da odricanje od nasledstva žene čini ranjivim i ekonomski zavisnim.

-Tužno je da žene i u rodu i u domu toliko ulože sebe, ali će umrijeti bez svojeg parčeta imovine. Naravno da to nije ljudski, ni pravedno, ni zakonski – konstatovala je Raičevićeva.

Program menadžerka Jovana Hajduković kazala jeda se mnogo teže odlučuju da napuste nasilnog partnera žene koje nemaju sopstvenu imovinu.

-Praksa nam govori da očevi i braća tih žena odobravaju njihov povratak u rodu ali ne i njihove djece s druge strane koje se odluče da napuste partnera jako teško se odlučuju da pokrenu postupak za podjelu zajedničke imovine a i kada ga pokrenu ulaze u jedan dug i mukotrpan proces – kazala je Hajdukovićeva.

Neke od pripadnica ljepšeg pola koje su prisustvovale javnoj debati konstatovale su da njihova rodbina ne obraća pažnju na to kako se one osjećaju prilikom podjele imovine, dok jedan broj žena vjeruje da bi ovu oblast trebalo riješiti u duhu vjerskih zakona.

Na debati je konstatovano da zakon u ovoj oblasti nije implementiran valjano pa je stoga svaka žena koja kroz formu običajnog prava odustane od nasledstva upravo odustala od sebe.

Projekat je finansiralo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava.

V.Ra.




Strah od osude sredine
Na debati je rečeno da je istraživanje koje su sproveli pokazalo da mnoge žene nisu upoznate sa svojim pravima na imovinu, te da se oslanjaju na običajno pravo plašeći se osude sredine u kojoj žive.

-Od deset građana osam vjeruje da bi se imovina stečena u braku trebala ravnomjerno raspoređivati, čak i ako je žena bila domaćica. Iako se vjeruje da bi porodičnu imovinu trebalo raspoređivati podjednako, građani vjeruju da u realnosti muškarci češće ostvaruju ovo pravo. Tradicija, neinformisanost, strah od pripadanja imovine drugoj porodici predstavljaju faktor zbog kojeg je mali broj žena vlasnica imovine. Većina žena se odriče svog prava iz straha od narušavanja odnosa u porodici. Skoro četvrtina žena je ostvarilo pravo na imovinu, a riječ je o razvedenim ženama i starijim od 60 godina – kazala je Nada Jelovac, predstavnica NVO „Sigurna ženska kuća”.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"